„Driving the EU: Where next? IRU’s 50th anniversary in Brussels” to tytuł konferencji, która w pod koniec czerwca odbyła się w Brukseli. Wydarzenie zorganizowano z okazji 50. rocznicy reprezentacji IRU w strukturach Wspólnoty. Jednym z zaproszonych panelistów był Pan Krzysztof Dakowicz, Prezes Zarządu ADAMPOL S.A.

Prezes w swoim wystąpieniu przedstawił historię ADAMPOLU. Jednocześnie podkreślił, że sukces i rozwój ADAMPOLU wynikają z możliwości, jakie daje przejście do gospodarki rynkowej, rozszerzenie Wspólnoty oraz wsparcie otrzymane od organizacji takich jak IRU i ZMPD.

W trakcie spotkania podsumowano minione 50 lat Europie oraz omówiono obecne możliwości i wyzwania w zakresie mobilności i logistyki. Sporo uwagi skupiono na przyszłości branży. Szczególnie dużo uwagi poświęcono dekarbonizacji, cyfryzacji i długoterminowemu rozwojowi transportu drogowego.

W konferencji wzięli udział m.in.: Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Philippe Close, Burmistrz Brukseli, ministrowie i czołowi politycy z Belgii, Litwy, Hiszpanii i Polski oraz międzynarodowi liderzy branży transportowej, wśród których jest ADAMPOL S.A.

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) powstała w 1948 roku w Genewie, aby pomóc rozdartej wojną Europie w odbudowie połączeń transportowych. W 1973 r. otworzyła stałe przedstawicielstwo przy ówczesnej Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (EWG) w Brukseli. IRU było jednym z pierwszych stowarzyszeń branżowych, które utworzyło stałe biuro łącznikowe w Brukseli. Organizacja jest obecnie głosem ponad 1 miliona przewoźników drogowych w UE.

Fot. Materiały promocyjne IRU